Evakuācijas sistēmas – tas ir pasākumu un līdzekļu kopums, kas paredzēti, lai organizētu un veiktu cilvēku evakuāciju no ēkām vai būvēm ārkārtas situācijā vai briesmu gadījumā. Tās ietver dažādus elementus un tehnoloģijas, kuru mērķis ir nodrošināt drošu un efektīvu cilvēku evakuāciju. Šajā sistēmā ietilpst evakuācijas plāni un trauksmes signāli. Evakuācijas plānos paredzētas procedūras un maršruti, pa kuriem cilvēkiem jāvirzās vajadzības gadījumā. Trauksmes signāli (bieži skaņas un vizuālie) informē par nepieciešamību sākt evakuāciju.
Gadījumos, kad tiek atslēgts galvenais apgaismojums, tad ir nepieciešamas avārijas apgaismojuma sistēmas. Tās nodrošina pietiekamu apgaismojumu drošai evakuācijai. Dažos gadījumos, lai palīdzētu cilvēkiem, kas atrodas augstumā, tiek izmantoti specializēti līdzekļi, piemēram, glābšanas kāpnes, evakuācijas lifti, avārijas virves utt.
Evakuācijas sistēmās obligāti ietilpst specializētas konstrukcijas, kuras paredzētas drošai un efektīvai cilvēku evakuācijai. Ugunsdzēsības kāpnes tiek projektētas tā, lai tās būtu pieejamas no jebkuras vietas ēkā. Tās atrodas gan ēkas iekšpusē (iekšējās evakuācijas kāpnes), gan ārpusē (ārējās evakuācijas kāpnes). Drošības kāpnes tiek izgatavotas no izturīgiem materiāliem, piemēram, tērauda, alumīnija vai īpašiem polimēru materiāliem. Tā tiek nodrošināta ilgmūžība un izturība pret ekspluatācijas apstākļiem.
Kāpnēm jābūt pietiekami platām un stabilām, lai cilvēki varētu ērti un droši nokāpt lejā. Laukumi, kas atrodas kāpņu laidu krustojumā, nodrošina vietas atpūtai un kustības organizēšanai. Glābšanas kāpnēm jāatbilst vietējiem būvnormatīviem un drošības standartiem. Šie noteikumi paredz pareizu apgaismojums, ar pretslīdes materiālu pārklātus pakāpienus, rokturus, pie kuriem var pieturēties, drošības nožogojumus un citus pasākumus, kuru mērķis ir novērst negadījumus un traumas.
Dažos gadījumos evakuācijas konstrukcijas var integrēt ar automātiskās vadības un signalizācijas sistēmu palīdzību, kas tiek aktivizētas ārkārtas situācijas gadījumā, lai brīdinātu un novirzītu cilvēkus uz izejām. Lai nodrošinātu uzticamu darbību, sienas kāpnēm ir nepieciešama regulāra tehniskā apkope un pārbaudes, lai nodrošinātu to atbilstību drošības standartiem.